REZERWUJ WIZYTĘ

48 340 40 60
697 073 833

Czy cierpisz na ból głowy?

BÓLE GŁOWY

Bóle głowy zalicza się głownie do kilku podstawowych typów: zatokowy, rozgałęziony, napięciowy i migrenowy. Możesz ustalić, na który z nich cierpisz kontaktując się ze swoim lekarzem lub lekarzem dentystą. Podczas, gdy bóle głowy są zwykle leczone przez lekarzy, kluczową rolę może grać tu niewłaściwa okluzja.

 

Bóle głowy

Zatokowy:

Ból okolic kości policzkowych i kości czołowej

Rozgałęziony:

Ból oka i jego okolic

Napięciowy:

Ból objawia się jako opaska, uciskająca głowę

Migronowy:

Ból, nudności oraz omamy to najczęstsze objawy

 

Napięciowy ból głowy, to jeden z najczęstszych typów, występujący aż w 90%. *

Jeśli doświadczasz bólu głowy tego typu okazjonalnie, możesz korzystać z leków przeciwbólowych bez recepty. Jeżeli jednak występują one z pewną regularnością, lub ciągną się przez długi okres czasu, dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem dentystą.

 

BÓLE GŁOWY I TWÓJ ZGRYZ

Mięśnie skroniowe oraz czołowe to mięśnie, które pełnią ważną funkcję w sposobie ułożenia oraz toru otwierania i zamykania szczęk. Jeśli okluzja jest nieprawidłowa, może prowadzić do anormalnego napięcia tych mięśni, co jest jednym z kilku prawdopodobnych powodów napięciowego bólu głowy.

Jeżeli zgryz jest nieprawidłowy, mięśnie mogą pozostawać w napięciu przez długi czas. Ściągnięty mięsień nie ma opcji na rozluźnienie, co może prowadzić do niedokrwienia. Brak odpowiedniej ilości doprowadzanego tlenu do mięśnia oraz nagromadzenie w nim szkodliwych produktów metabolizmu może powodować ból głowy.

 

OKREŚLANIE CZY ZGRYZ JEST POWODEM

Nowa technologia pozwala lekarzom dentystom na obiektywną ocenę kondycji mięśni oraz innych czynników mających wpływ na Twój zgryz. Bazując na zdobytych przez badanie fizykalne informacjach, Twój lekarz dentysta może zaliczyć lub wykluczyć zgryz jako prawdopodobny powód bólów głowy.

 

DENTYSTYCZNE LECZENIE BÓLÓW GŁOWY

Jeśli wszystko wskazuje na to, że Twój zgryz jest głównym źródłem bólu, lekarz dentysta może zalecić prowizoryczną lub tymczasową kurację. To wymaga wykonania szyny. Szyna jest  zazwyczaj wykonana  z tworzywa sztucznego,  noszona  na zębach i  do nich dopasowana  utrzymuje prawidłową pod kątem neuro-mięśniowym pozycję  zgryzu.

Takie  jej ustawienie nie zmienia nic trwale w Twoich zębach czy zgryzie. Szynę tę  nosi się jedynie przez określony okres czasu w celu sprawdzenia czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązuje lub zmniejsza problem.

Po używaniu szyny przez określony czas, zarówno Ty jak i Twój lekarz dentysta będziecie mogli stwierdzić czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązało problem bólu głowy. Jeśli tak, będziesz miał kilka opcji dających możliwości do wyboru sposobu długotrwałego leczenia.

Niektóre z nich mogą wymagać dentystycznego leczenia, aby trwale zmienić Twój zgryz.*

 

DLACZEGO NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM DENTYSTĄ?

Jeśli regularnie cierpisz na bóle głowy , powinieneś skonsultować to ze swoim lekarzem dentystą. Dlaczego ze stomatologiem? Przede wszystkim, ta informacja jest ważna w dokumentacji medycznej. W zależności od typu bólu głowy, ich częstotliwości oraz uporczywości jest wiele medycznych względów, które mogą być istotne dla lekarza dentysty.

Jednak najważniejszym jest, że bóle głowy mogą być powodowane przez nieprawidłowy zgryz, więc lekarz dentysta będzie potrafił wyleczyć je bardziej skutecznie niż ktokolwiek inny.

Ból głowy to tylko jeden objaw, który można przypisać do złej okluzji. Inne objawy takie jak ból, trzaskanie w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle twarzy, nadwrażliwość zębów, trudności w przeżuwaniu lub ból szyi mogą być powiązane z Twoją okluzją i wymagają konsultacji ze stomatologiem.

Projekt i wykonanie: