REZERWUJ WIZYTĘ

48 340 40 60
697 073 833

Czy cierpisz z powodu TMD lub TMJ?

CZY CIERPISZ Z POWODU TMD?

CO TO JEST TMJ I TMD?

TMJ, chociaż stało się potocznym określeniem jest nawiązaniem do różnych odmian bólu i dysfunkcji w ruchu szyi i głowy. Zwrot pochodzi od ‘Temporomandibular Joints’  anglojęzycznej nazwy określającej  stawy skroniowo-żuchwowe,  to one są w głównej mierze źródłem większości dolegliwości.

Dzisiaj wiemy, że jest wiele przyczyn bólu głowy oraz szyi, które mogą być powiązane ze stawem skroniowo-żuchowowym.  Z tego powodu większość dentystów używa nie tak powszechnego określenia TMD ( Temporo-Mandibular Disorders  co oznacza zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego), co celniej opisuje problem.

Choć mogłoby wydawać się, że liczne symptomy TMD nie mają nic wspólnego ze stomatologią, ta ulotka wyjaśnia dlaczego w leczeniu schorzenia potrzebny jest lekarz dentysta, i w jaki sposób postawi on diagnozę i pomoże je wyleczyć.

 

OZNAKI I OBJAWY TMD:

Ból i dysfunkcje ruchu głowy oraz szyi to bardzo częste schorzenia, które mogą być proste do rozwiązania lub skomplikowane i kłopotliwe do wyleczenia, w zależności od okoliczności.

Zgryz to czynnik wielu rodzajów bólu lub problemów czynnościowych z powodu wzajemnego powiązania systemu mięśniowo-szkieletowego. Od kiedy istnieje powiązanie między zębami, stawami szczękowymi, mięśniami głowy i szyi oraz postawą głowy, problem w każdym z tych obszarów wpływa na inne. Uwzględnia się w to bolesne klikanie lub otwieranie z trzaskiem stawów szczękowych, różnego rodzaju ból głowy i szyi, problemy z połykaniem, wady postawy, nadmierne chrapanie lub bezdech senny, a to tylko część z nich.

Jeżeli podejrzewasz, że cierpisz z tego typu problemu, dentysta zajmujący się nerwowo-mięśniowymi bólami może spytać cię, czy masz któreś z wymienionych wyżej objawów.

Dodatkowo, szukane będą przejawy z postawie ciała, wyglądzie zewnętrznym, kondycji zębów oraz zgryzie, które mogą pomóc w diagnozie. Często nieprawidłowy zgryz gra kluczową rolę w takich sytuacjach i stomatolog doświadczony w jego korygowaniu może rozwiązać problem.  Jednak diagnoza problemu może być niekiedy trudna i wymagająca współpracy  dentysty oraz innych pracowników służby zdrowia tj. laryngologa, fizjoterapeuty, kręgarza oraz masażysty.

 

DIAGNOZA DENTYSTY:

Lekarz dentysta zajmujący się schorzeniami neuro-mięśniowymi  rozważy informacje zebrane podczas wywiadu i badania jamy ustnej, głowy i szyi. Zebrane informacje  mogą wskazać konieczność przeprowadzenia  serii dalszych badań przy pomocy  narzędzi elektronicznych.  Dane zebrane podczas testów wskażą czy stan twojego zgryzu jest czynnikiem mającym  duży wpływ na powstawanie zaburzeń i pomogą potwierdzić  lub wykluczyć go jako główny powód twoich dolegliwości.

Jeśli testy wskażą, że twój zwyczajowy zgryz jest prawdopodobnym powodem bólu, lekarz dentysta zajmie się ustaleniem takiej pozycji żuchwy w której  mięśnie są rozluźnione.

Taka pozycja szczęk i związana z nią nowa wzajemna relacja zębów nazywana jest zwarciem (okluzją ) neuro-muskularną.

 

LECZENIE

Szyna jest  zazwyczaj wykonana  z tworzywa sztucznego,  noszona  na zębach i  do nich dopasowana  utrzymuje prawidłową pod kątem neuro-mięśniowym pozycję  zgryzu.

Takie  jej ustawienie nic trwale nie zmienia w  twoich zębach czy  zgryzie. Szynę tę  nosi się jedynie przez określony okres czasu w celu sprawdzenia czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązuje lub zmniejsza problem.

Jeśli tak, to jest  dowodem na to, że poprzednie ustawienie zębów było przyczyną problemu, daje to możliwość zdecydowania się na kontynuacje leczenia w celu  utrzymania prawidłowego ustawienia zębów.

*Jeśli symptomy nie zostały znacznie złagodzone, znaczy to, że pozycja zgryzu nie jest czynnikiem powodującym problem. Twój naturalny zgryz nie uległ zmianie, a inne przyczyny będą poddane dalszej analizie. (Chociaż ostatnia z tych ewentualności jest możliwa, jest mało prawdopodobna, dentysta kontynuuje prace protetyczne jeśli pojawią się silne przejawy, że zgryz jest główna przyczyną problemu.)

 

Czy cierpisz na któreś z nich?:

 • Bóle głowy
 • Zaciskanie lub ścieranie zębów
 • Ból stawów szczękowych
 • Bóle twarzy
 • Klikanie lub trzaskanie stawów szczękowych
 • Nadwrażliwość zębów
 • Ograniczone otwieranie ust
 • Trudności w żuciu
 • Przeciążenie sluchu
 • Bóle szyi
 • Zawroty głowy
 • Wady postawy
 • Dzwonienie w uszach
 • Mrowienie palców
 • Trudności w przełykaniu
 • Wrażliwość zębów na zimno i gorąco
 • Utrata zębów
 • Nerwowość lub bezsenność

 

CZYM JEST DENTYSTYKA NEURO-MIĘŚNIOWA (NMD)?

DENTYSTYKA NEURO-MIĘŚNIOWA (NMD), A WYGLĄD UŚMIECHU

Sposób w jaki kontaktują ze sobą górne i dolne zęby (zgryz) to część  układu mięśni i stawów. Jeśli zęby nie są do siebie prawidłowo  dopasowane (nierówny zgryz) to zarówno mięśnie jak i stawy pracują tak, aby ustawić je w odpowiedniej pozycji.

Nierówny zgryz często prowadzi do przeciążenia mięśni, kiedy te powinny być rozluźnione oraz do wielu rodzajów bólu.

Dentystyka neuro-mięśniowa rozpatruje cały układ, który kontroluje pozycjonowanie i funkcjonowanie szczęk.

Lekarz dentysta zajmujący się problemami neuro-mięśniowymi stara się ustalić pozycję szczęk, bazując na harmonijnej relacji trzech głównych elementów (zębów, mięśni, stawów). Wynikająca z tego pozycja szczęk nazywana zgryzem neuro-mięśniowym.

 

JAK WYKONYWANE JEST NMD?

Lekarz dentysta rozważy różne możliwości leczenia dentystycznego, aby poprawić uśmiech pacjenta, skorygować nierówny zgryz lub uśmierzyć bolesny stan.  Aby zapewnić optymalny zgryz, który pozwala zarówno na piękny uśmiech jak i zdrowe mięśnie i stawy, lekarz dentysta oceni i zbada kompleksową relację między zębami, stawami i mięśniami. Następnie zastosuje on główne zasady neuro-muskularne, aby ustawić zgryz.

NMD rozpoczyna się rozluźnieniem mięśni szczęk przy użyciu miomonitora TENSu. Miomonitor jest to zasilany bateriami stymulator mięśni, który dostarcza impulsy o małym natężeniu do mięśni twarzy karku i ramion.

Twój lekarz dentysta może wykonać testy dzięki skomputeryzowanej technologii, która dostarcza bardzo dokładne informacje o stanie (pozycji) twoich mięśni i stawów. Testy te pozwalają na zobrazowanie położenia mięśni oraz stawów.

Skomputeryzowane skanowanie ruchów żuchwy pozwala lekarzowi dentyście na zmierzenie i zbadanie modelu otwierania się i zamykania szczęk w ich pełnym zakresie. Testy elektromiograficzne (EMG) dostarczają informacji o czynności głównych mięśni kontrolujących szczęki podczas różnych działań oraz podczas rozluźnienia.

Inną opcją dostępną dla lekarza dentysty jest wykonanie sonografii stawów, co pozwala na oszacowanie kondycji krążka stawowego.

Te informacje są później wykorzystywane przez lekarza w diagnozie i pomagają precyzyjnie określić punkt, w którym Twoja żuchwa powinna być w relacji z górnymi zębami. Następnie, bazując na obecnym położeniu Twoich szczęk lekarz dentysta korzysta z wcześniej uzyskanych informacji. Dzięki temu może określić czy położenie to powinno zostać bez zmian czy należy je skorygować do bardziej optymalnej okluzji.

Gdy lekarz dentysta określi nowe położenie żuchwy względem szczęki, zalecone będzie wykonanie plastikowego aparatu na zęby zwanego szyną. Pozwoli to na utrzymanie zgryzu w odpowiednim położeniu.  Używanie szyny jest okresem przejściowym do całkowitego wyleczenia.

 

CZY JESTEŚ KANDYDATEM NA NMD?

Istnieje wiele sposobów na wyleczenie NMD. Po wstępnej ocenie problemu Twój stomatolog przedstawi Ci wszystkie możliwości i sposoby.

Jeżeli rozważasz poważniejsze zabiegi stomatologiczne takie jak rekonstrukcje (wliczając w to stomatologię kosmetyczną), ortodoncję, protezę lub jeśli cierpisz na bóle głowy, szyi lub symptomy TMJ, precyzyjne określenie okluzji jest bardzo istotne.

To wtedy wybór neuro-mięsniowych technik diagnostycznych może mieć pozytywny i długoterminowy wpływ na wynik w leczeniu.

Badanie neuro-mięśniowe daje Twojemu lekarzowi dentyście wgląd w to co dzieje się poza wyglądem Twojego uśmiechu,  a więc problemy wpływające na ogólny stan zdrowia oraz dobre samopoczucie.

Czy NMD jest dla Ciebie?  Lekarz dentysta odpowie na Twoje pytania oraz wskaże literaturę, która pozwoli na uzyskanie większej wiedzy na temat dentystyki neuro-mięśniowej oraz możliwości leczenia.

Projekt i wykonanie: