REZERWUJ WIZYTĘ

48 340 40 60
697 073 833

leczenie bólu głowy

Najczęściej występującymi bólami głowy są bóle samoistne. W oparciu o poniższą tabelę łatwiej będzie Tobie zorientować się  z jakiego typu bólem masz do czynienia, a  kontaktując się ze swoim lekarzem lub lekarzem dentystą możesz je zdiagnozować.

 Podczas, gdy bóle głowy  zwykle leczone są przy pomocy leków, zapomina się kluczową rolę w większości przypadków )* może grać niewłaściwa okluzja.

Samoistne bóle głowy

 

migreny

napięciowe bóle głowy

klasterowy ból głowy

inne

cierpi

około 20%
(z tego z aurą 20%  bez aury 80%)

50%

około 1%

około 28%

występuje u

częściej kobiety

częściej kobiety

częściej mężczyźni

 

umiejscowienie

jednostronne

obustronnie

obwodowo

jednostronnie

 

długość ataku

4 - 72 godz.

30min - 7 dni

15 - 180min

 

Jak wynika z tabeli Napięciowy ból głowy, jest jednym  z najczęściej występujących

Jeśli doświadczasz bólu głowy tego typu okazjonalnie, możesz korzystać z leków przeciwbólowych bez recepty. Jeżeli jednak występują one z pewną regularnością, lub ciągną się przez długi okres czasu, dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem dentystą.

 

BÓLE GŁOWY I TWÓJ ZGRYZ

Mięśnie skroniowe i żwacze pełnią ważną funkcję w sposobie ułożenia oraz torze otwierania i zamykania szczęk. Jeśli okluzja jest nieprawidłowa, może prowadzić do anormalnego napięcia tych mięśni, co jest jednym z kilku prawdopodobnych powodów napięciowego bólu głowy.

Jeżeli zgryz jest nieprawidłowy, mięśnie mogą pozostawać w napięciu przez długi czas. Skurczony mięsień nie ma szans na rozluźnienie się , co może prowadzić do niedokrwienia. Brak odpowiedniej ilości doprowadzanego tlenu do mięśnia oraz nagromadzenie w nim szkodliwych produktów metabolizmu może powodować ból głowy.

 

OKREŚLANIE CZY ZGRYZ JEST POWODEM

Nowa technologia pozwala stomatologom na obiektywną ocenę kondycji mięśni oraz innych czynników mających wpływ na Twój zgryz. Bazując na zdobytych przez badanie fizykalne informacjach, Twój lekarz dentysta może potwierdzić lub wykluczyć zgryz jako prawdopodobny powód bólów głowy.

 

DENTYSTYCZNE LECZENIE BÓLÓW GŁOWY

Jeśli wszystko wskazuje na to, że Twój zgryz jest głównym źródłem bólu, stomatolog może zalecić badania i czasową kurację. To wymaga wykonania szyny. Szyna jest  zazwyczaj wykonana  z tworzywa sztucznego,  noszona  na zębach i  do nich dopasowana  utrzymuje prawidłową pod kątem neuro-mięśniowym pozycję  zgryzu.

Takie  jej ustawienie nie zmienia nic trwale w Twoich zębach czy zgryzie. Szynę tę  nosi się jedynie przez określony czas w celu sprawdzenia czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązuje lub zmniejsza problem.

Po pewnym czasie używania szyny, zarówno Ty jak i Twój lekarz dentysta będziecie mogli stwierdzić czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązało problem bólu głowy. Jeśli tak, będziesz miał kilka opcji dających możliwość wyboru sposobu długotrwałego leczenia.

Niektóre z nich mogą wymagać dentystycznego leczenia, aby trwale zmienić Twój zgryz.*

 

DLACZEGO NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM DENTYSTĄ ?

Jeśli regularnie cierpisz na bóle głowy, powinieneś skonsultować to ze swoim lekarzem dentystą. Dlaczego ze stomatologiem? Przede wszystkim, ta informacja jest ważna w dokumentacji medycznej. W zależności od typu bólu głowy, ich częstotliwości oraz uporczywości jest wiele medycznych względów, które mogą być istotne dla lekarza dentysty.

Jednak najważniejszym jest, że bóle głowy mogą być powodowane przez nieprawidłowy zgryz, więc lekarz dentysta będzie potrafił wyleczyć je bardziej skutecznie niż ktokolwiek inny.

Ból głowy to tylko jeden objaw, który można przypisać do złej okluzji. Inne objawy takie jak ból, trzaski i/lub klikanie w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle twarzy, nadwrażliwość zębów, trudności w przeżuwaniu lub ból szyi mogą być powiązane z Twoją okluzją i wymagają konsultacji ze stomatologiem.

Projekt i wykonanie: