Od funkcji do bioestetyki
Z troską o Twój zdrowy i piękny uśmiech!
Nowości

Postaw na piękny i zdrowy uśmiech na lato! Zapoznaj się z naszym pakietem higienizacji oraz wybielaniem.

Niech Twój uśmiech będzie najjaśniejszy na zdjęciach i wspomnieniach z  wakacji!

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to zapobieganie powstawaniu chorób zębów (np. próchnica) oraz tkanek przyzębia (np. zapalenie dziąseł).

W ramach profilaktyki dzieci i dorosłych oferujemy pomoc w następujących zakresach:

  • instruktarz higieny jamy ustnej
  • dobór szczoteczki i pasty do indywidualnych potrzeb
  • impregnacja nadwrażliwych zębów
  • wypełnianie bruzd lakierem szczelinowym
  • usuwanie osadu nazębnego Air Polishing
  • usuwanie kamienia nazębnego – Scaling
  • fluorowanie zębów.

 

Jak wygląda zabieg profilaktyczny?

Istnieje kilka powodów odkładania się kamienia i osadu na zębach, są to m.in: skład śliny, dieta bogata w cukry oraz brak dostatecznej higieny jamy ustnej. Jednak mimo regularnego i najdokładniejszego mycia i nitkowania zwykle nie jesteśmy w stanie w 100% zachować całkowitej czystości. Dlatego tak ważne jest by przynajmniej raz do roku zrobić przegląd, na którym lekarz zdecyduje o konieczności wykonania zabiegu higienizacji.

 

Składa się on z usunięcia kamienia nazębnego, który gromadzi się głównie w okolicy szyjek, w przestrzeniach międzyzębowych oraz niekiedy poddziąsłowo. Wykorzystuje się w tym celu skaler ultradźwiękowy, który pod wypływem drgań rozkrusza kamień. 

Drugim etapem jest usunięcie osadu nazębnego (Air Polishing). Wykonuje się go w sposób mechaniczny używając specjalnego rodzaju piasku (proszku) stomatologicznego. Wraz z wodą i pod ciśnieniem oczyszcza on zęby z osadu.

Osadzający się osad sprawia, że na powierzchni zębów namnażają się bakterie, które w konsekwencji doprowadzają do rozwoju próchnicy, odsuwania się dziąseł, paradontozy lub zapalenia dziąseł.

 

Impregnacja zębów fluorem jest dodatkową czynnością, którą wykonujemy, gdy występuje nadwrażliwość czyszczonych zębów. Wzmacnia to szkliwo oraz zmniejsza możliwość odkładania się płytki nazębnej.

 

Co dają regularne wizyty higienizacyjne?

Dzięki regularnym wizytom mamy pewność, że nasze zęby są czyste, lśniące oraz zdrowe. W zależności od tendencji do odkładania się kamienia i osadu sugerujemy kontrole co 6 miesięcy do roku czasu.

 

Dlaczego lakowanie zębów u dzieci jest tak ważne?

Świeżo wyrżnięte zęby boczne czyli przedtrzonowe oraz trzonowe cechują się występowaniem głębokich bruzd. Szkliwo w tych miejscach jest słabo zmineralizowane, do tego słaba dostępność szczoteczką powoduje, że mogą odkładać się tam bakterie powodujące próchnice. Aby temu zapobiec rekomendujemy zabieg nazywany lakowaniem. Polega on na początkowym oczyszczeniu zęba, a następnie pokryciu nierówności i dołków na powierzchni żującej zębów specjalnym lakierem (uszczelniaczem). W ten sposób resztki pokarmów nie wchodzą w bruzdy i nie powodują rozwijania się próchnicy.

 

Kiedy wykonać lakowanie?

Najlepiej jest wykonać je po pełnym wyrżnięciu się zęba. W przypadku zębów pierwszych trzonowych (tzw. „szóstek”) jest to wiek okołu 8-9 lat, drugich trzonowych około 12-13 lat, a zębów przedtrzonowych około 11-12 lat. Jednak jest to indywidualne i zależy od dziecka, dlatego warto kontrolować sytuację na bieżąco.

Zdarza się tak, że wyrżnięte zęby ze względu na słabą higienę, od razu wymagają leczenia. W takich przypadkach niemożliwe jest lakowanie, a wyjściem jest wykonanie opracowania ubytku próchnicowego i założenia wypełnienia z kompozytu.

 

Wypróbuj działanie najnowszej szczoteczki Oral-B

Jesteśmy gabinetem partnerskim Oral-B. W Gierach Stomatologia możesz skorzystać z programu testowania szczoteczek elektrycznych Oral-B, jest to tzw. Test Drive. Pod okiem higienistki pacjent dowie się jak prawidłowo posługiwać się szczoteczkąile czasu powinien przeznaczyć na szczotkowanie oraz  na co powinien zwrócić uwagę w trakcie jej eksploatacji.

Próby odbywają się na jednorazowych sterylnych końcówkach, które pacjent osobiście otwiera.

W trakcie testu pacjent uzyskuje możliwość zapoznania się i wypróbowania past z szerokiej  gamy jaką oferuje Oral-B.

Cierpisz na ból w stawach skroniowo-żuchwowych?

Ich leczenie to nasza specjalność. Umów się na konsultacje do szynoterapii!

Dentysta Radom
Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz towarzyszącym im objawach tj. bóle stawów, bóle twarzy, bóle głowy, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zajmujemy się stomatologią w szerokim zakresie: od protetyki (protezy, korony, licówki, odbudowy rekonstrukcyjne), stomatologię estetyczną, leczenie endodontyczne.
Gierach Stomatologia
ul. Żwirki i Wigury 38 lok. 7/8
26-615 Radom

tel. +48 340 40 60 | 697 073 833
e-mail: dent@dent.com.pl
Copyright © 2024