Od funkcji do bioestetyki
Z troską o Twój zdrowy i piękny uśmiech!
Nowości

Postaw na piękny i zdrowy uśmiech na lato! Zapoznaj się z naszym pakietem higienizacji oraz wybielaniem.

Niech Twój uśmiech będzie najjaśniejszy na zdjęciach i wspomnieniach z  wakacji!

Protetyka

Protetyka stomatologiczna to nie tylko działania mające na celu odbudowę brakujących zębów ale również sposób na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu składającego się z zębów, mięśni (biorących udział w żucia pokarmów) oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

Cały proces rozpoczynamy od wnikliwego badania, przygotowania przed protetycznego, pobrania wycisków, rejestracji relacji żuchwy do szczęki, następnie przechodzimy do etapu przymiarek przez osadzanie (cementowanie) gotowej pracy, a kończymy na wnikliwej kontroli zgryzu. Wszystkie te kroki mają na celu:

 • zagwarantowanie wysokiej trwałości i komfortu noszenia
 • prawidłowe funkcjonowanie pracy protetycznej w relacji z zębami własnymi pacjenta, mięśniami oraz stawami skroniowo-żuchwowymi

 

Leczenie protetyczne rozpoczyna się, gdy istnieje konieczność odbudowy utraconej korony zęba lub jej fragmentu. Na uzupełnienie braków zębowych istnieje wiele wariantów m.in. korony, mosty, licówki.

 

Licówki

Licówka to cienka nakładka, zwykle wykonana z porcelany na przednią stronę zęba. Pozwala to na zmianę długości, szerokości oraz koloru danego zęba lub zębów. Jest to uzupełnienie estetyczne, które ma na celu znaczną poprawę uśmiechu.

Jakie są wskazania?:

 • przebarwione korony
 • korekcja kształtu zęba/ów
 • niedorozwój szkliwa
 • szpary między zębami
 • urazowe odłamania brzegów siecznych

A jakie przeciwskazania?:

 • niestabilny zgryz!
 • parafunkcje (np. obgryzanie paznokci)
 • wady zgryzu, które obciążałyby licówki

Zaburzenia w stawach, niestabilny zgryz lub wady zgryzu mogą powodować, że założone licówki mogą pękać, kruszyć się lub odpadać, dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja by móc określić ich adekwatność!

 

Korony

Korona to uzupełnienie protetyczne jednego zęba. Wyglądem przypomina nakładkę , która kolorem i kształtem doskonale imituje naturalny, własny ząb pacjenta. Jest to trwałe uzupełnienie (w przeciwieństwie do protez nie można jej samodzielnie zdjąć). Umieszcza się je na dokładnie oszlifowanych wcześniej zębach, dlatego ich oddanie w usta pacjenta poprzedzone jest kilkoma wcześniejszymi wizytami, na których wykonujemy m.in wyciski i robimy przymiarki.  Korony odbudowują uśmiech, przywracają funkcję żucia pokarmu i podparcia dla sąsiednich zębów. Istnieje wiele możliwości co do tworzywa, z którego ma być wykonana korona – które omawiamy na wcześniejszej konsultacji.

 

Mosty

W przypadku większych braków wykonujemy mosty, które odtwarzają brakujące zęby w oparciu o istniejące sąsiednie po ich uprzednim oszlifowaniu. Gdy istnieją odpowiednie warunki możliwe jest wykonanie mostu AET, gdzie brakujące zęby wkleja się na tzw. łapach, które trafiają w miejsca przygotowane na zębach sąsiednich. Taka metoda do maksimum oszczędza zęby filarowe, nic nie tracąc na wytrzymałości.

 

Zarówno mosty jak i korony mogą być:

 • całoceramiczne (porcelanowe) – charakteryzujące się najwyższą estetyką
 • porcelanowe na cerkonie –  cerkon jako podkład jest materiałem śnieżnobiałym, będzie maskował przebarwione zęby pacjenta i jednocześnie przepuszczał światło. Zastosowanie połączenia tych dwóch tworzyw w koronach i mostach zapewnia bardzo wysoką estetykę i naturalne piękno.
 • porcelanowe na stopach metali – gdzie prace wykonane są:
  • na stopie złota – poza walorami estetycznymi zapewniają bakteriostatyczność, czyli uniemożliwiją rozwój flory bakteryjnej w bliskim sąsiedztwie koron
  • na stopie srebra – charakteryzują się bardzo wysokimi właściwościami bakteriobójczymi
  • na tytanie – wskazane dla alergików
  • na stopach chromo-kobaltowych – będących w dalszym ciągu standardem spełniającym wymagania estetyczne i trwałość dla większości pacjentów

 

Protezy

W przypadku bardziej rozległych braków – obejmujących ubytki zębów trzonowych i przedtrzonowych proponujemy takie rozwiązania jak:

 • proteza akrylowa (osiadająca, tradycyjna) ściśle dopasowana do dziąsła, tak aby zapewnić prawidłowe żucie pokarmu oraz przywrócić naturalny profil oraz wygląd twarzy. W zależności od istniejących braków może być częściowa (przy braku kilku zębów) lub całkowita (przy bezzębiu). W obu przypadkach jest zdejmowana i wymaga pielęgnacji przez pacjenta.
 • proteza szkieletowa – jest alternatywą dla protezy akrylowej częściowej. Stosujemy ją, gdy pacjent ma zachowaną część swojego uzębienia. Zęby te służą jako filary, do których mocowana jest metalowa część protezy przy pomocy zatrzasków, klamer lub teleskopów. Największą różnicą między protezą szkieletową, a akrylową jest nie tylko lżejsza konstrukcja, ale także przenoszenie sił. Protezy szkieletowe są nieosiadające co znaczy, że nie obciążają błony śluzowej i kości. Innymi zaletami jest:
  • znacznie łatwiej utrzymać jej higienę
  • dzięki podparciom lepiej przenosi fizjologiczne obciążenia zwarciowe
  • jest bardziej komfortowa (mniejsza i cieńsza na podniebieniu)
  • dużo wytrzymalsza na mechaniczne uszkodzenia
 • prace kombinowane – czyli połączenie mostów z protezami szkieletowymi za pomocą specjalnych zamków czy zatrzasków. Rozwiązanie to zapewnia najwyższą estetykę (brak klamer), stabilność (proteza nie rusza się) oraz trwałość (proteza nie niszczy zębów i dziąseł oraz nie ulega odkształceniom)

 

Sprawdzenie zgryzu jest zakończeniem leczenia protetycznego. Pomimo sprawdzenia uzupełnień na etapie przymiarek i przed cementowaniem dokonujemy także  ponownej kontroli po pierwszej dobie. Dotyczy to wszystkich prac protetycznych!

Cierpisz na ból w stawach skroniowo-żuchwowych?

Ich leczenie to nasza specjalność. Umów się na konsultacje do szynoterapii!

Dentysta Radom
Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz towarzyszącym im objawach tj. bóle stawów, bóle twarzy, bóle głowy, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zajmujemy się stomatologią w szerokim zakresie: od protetyki (protezy, korony, licówki, odbudowy rekonstrukcyjne), stomatologię estetyczną, leczenie endodontyczne.
Gierach Stomatologia
ul. Żwirki i Wigury 38 lok. 7/8
26-615 Radom

tel. +48 340 40 60 | 697 073 833
e-mail: dent@dent.com.pl
Copyright © 2024