Od funkcji do bioestetyki
Z troską o Twój zdrowy i piękny uśmiech!
Nowości

Postaw na piękny i zdrowy uśmiech na lato! Zapoznaj się z naszym pakietem higienizacji oraz wybielaniem.

Niech Twój uśmiech będzie najjaśniejszy na zdjęciach i wspomnieniach z  wakacji!

Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Co to jest TMJ i TMD?

TMJ czyli Temporomandibular Joints to nic innego jak stawy skroniowo-żuchwowe. To właśnie ich zaburzenia są w głównej mierze źródłem większości dolegliwości.

Dzisiaj wiemy, że jest wiele przyczyn bólu głowy oraz szyi, które mogą być powiązane ze stawem skroniowo-żuchowowym. Z tego powodu większość dentystów używa nie tak powszechnego określenia TMD (Temporo-Mandibular Disorders) co oznacza – zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Choć mogłoby wydawać się, że liczne symptomy TMD nie mają nic wspólnego ze stomatologią, to tutaj wyjaśnimy dlaczego w leczeniu schorzenia potrzebny jest lekarz dentysta, i w jaki sposób postawi on diagnozę i pomoże je wyleczyć.

 

Objawy TMD

Wiadome jest, że istnieje bezpośrednie powiązanie między:

  1. zębami,
  2. stawami skroniowo-żuchwowymi,
  3. mięśniami głowy i szyi,
  4. kręgami szyjnymi i ustawieniem na nich głowy.

Problem w każdym z tych obszarów wpływa na inne, i są to m.in. bolesne klikanie lub trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych, różnego rodzaju bóle głowy i szyi, problemy z połykaniem, wady postawy, nadmierne chrapanie lub bezdech senny, a to tylko część z nich.

Poniższa tabela prezentuje najczęściej występujące dolegliwości przy zaburzeniach stawów skroniowo-żuchwowych. Czy któreś z nich wydają się znajome?

 

Objawy zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych
Bóle głowy Bóle twarzy Bóle szyi
Ból stawów szczękowych Zaciskanie lub ścieranie zębów Nadwrażliwość zębów
Ograniczone otwieranie ust Trudności w żuciu Przeciążenie słuchu
Zawroty głowy Wady postawy Dzwonienie w uszach
Mrowienie palców Trudności w przełykaniu Utrata zębów
Nerwowość lub bezsenność Wrażliwość zębów

na zimno i gorąco

Klikanie lub trzaskanie stawów szczękowych

 

Diagnostyka zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Diagnostykę zaczynamy od badań ręcznych oraz komputerowych. Podczas pierwszej wizyty pobieramy wyciski oraz wykonujemy wstępną ankietę, w której pacjent dzieli się dolegliwościami.

Kolejnym etapem są badania komputerowe

  • EMG (Badanie określające napięcie oraz stan mięśni statycznie i dynamicznie).
  • kinezjografia (badanie określające zakres ruchomości żuchwy, aparatem K7 Evaluation System)
  • sonografia – JVA (badanie pozwalające na określenie kondycji stawów dzięki wibracyjnej analizie struktur wewnątrz stawowych, przy użyciu aparatu K7 Evaluation System). 

W oparciu o analizę zebranych danych możemy stwierdzić czy stan stawów oraz zgryz mają wpływ na powstawanie zaburzeń, i potwierdzić lub wykluczyć je jako główne powody dolegliwości.

Jeżeli wyniki badań wskazują na to, że problem leży w stawach i zgryzie nasz specjalista może zdecydować się na dwie opcje leczenia.

 

Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Pierwsza z opcji to:

 

  • Ekwilibracja – korekta zgryzu

Jest działaniem mającym przywrócić odpowiedni prawidłowy dla danego zgryzu wzorzec kontaktów zębów dolnych z górnymi. Prawidłowa relacja zębów zapewnia największy komfort działania mięśni i przekłada się (wg. pacjentów) na wrażenie dobrze dopasowanych zębów i łatwość żucia pokarmów.

Aby zapewnić maksymalną dokładność wykonywanych korekt posługujemy się kalką zgryzową z dokładnością do 8 μm.

Przywrócenie prawidłowych kontaktów i sił wywieranych na zęby przywraca prawidłowe proporcje nacisków w całym łuku zębowym. Jeśli po korekcie odczuwalna jest ulga, znaczy to że poprzednie ustawienie zębów było przyczyną problemu, daje to możliwość zdecydowania się na kontynuacje leczenia w celu utrzymania prawidłowego ustawienia zębów.

*Jeśli symptomy nie zostały znacznie złagodzone, znaczy to, że pozycja zgryzu nie jest czynnikiem powodującym problem. Twój naturalny zgryz nie uległ zmianie, a inne przyczyny będą poddane dalszej analizie.

 

Druga opcja to:

  • Szynoterapia – przy użyciu aparatu okluzyjnego


Jest to metoda leczenia:

 

  • zaburzeń mięśniowych (napięć mięśni zaciskających szczęki).
  • zaburzeń zgryzu.
  • sposobem na przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego czy ortodontycznego

 

W zależności od warunków i w oparciu o wnikliwe analizy badań wspomnianych wyżej nasz specjalista dobiera są aparat okluzyjny na górny lub dolny łuk zębowy. Terapia ta w zależności od stanu początkowego może trwać od 3-6, a w trudniejszych przypadkach nawet do 12 i więcej miesięcy.

Jest to proces opierający się na współpracy między lekarzem, a pacjentem. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne, na których sprawdzamy zgryz i kontakty między zębami.

Cierpisz na ból w stawach skroniowo-żuchwowych?

Ich leczenie to nasza specjalność. Umów się na konsultacje do szynoterapii!

Dentysta Radom
Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz towarzyszącym im objawach tj. bóle stawów, bóle twarzy, bóle głowy, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zajmujemy się stomatologią w szerokim zakresie: od protetyki (protezy, korony, licówki, odbudowy rekonstrukcyjne), stomatologię estetyczną, leczenie endodontyczne.
Gierach Stomatologia
ul. Żwirki i Wigury 38 lok. 7/8
26-615 Radom

tel. +48 340 40 60 | 697 073 833
e-mail: dent@dent.com.pl
Copyright © 2024