Od funkcji do bioestetyki
Z troską o Twój zdrowy i piękny uśmiech!
Nowości

Postaw na piękny i zdrowy uśmiech na lato! Zapoznaj się z naszym pakietem higienizacji oraz wybielaniem.

Niech Twój uśmiech będzie najjaśniejszy na zdjęciach i wspomnieniach z  wakacji!

FAQ

Najczęściej zadawane pytania o Stomatologii Neuromięśniowej:

 

MIĘŚNIE + STAWY SKRONIOWO-ŻUCHWOWE + ZĘBY = STOMATOLOGIA NEUROMIĘŚNIOWA

 

Co to jest stomatologia neuromięśniowa (NMD)?

Stomatologia neuromięśniowa to nauka z dziedziny stomatologii, która zawiera przyjęte zasady z patofizjologii i anatomii. NMD (neuro-muscular dentistry) obiektywnie ocenia relację między zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi oraz  mięśniami, w celu osiągnięcia okluzji, która opiera się na optymalnej relacji między szczęką, a żuchwą. Celem NMD jest rozluźnienie mięśni odpowiadających za utrzymywanie pozycji szczęk oraz ustalenie pozycji spoczynkowej.

W podsumowaniu, NMD jest nauką o okluzji, obejmującą nie tylko zęby, ale także pozycję oraz funkcjonowanie mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych – przed, w trakcie i po kuracji, aby osiągnąć komfort pacjenta


Dlaczego stomatologia neuromięśniowa jest tak istotna?

Okluzja jest podstawą stomatologii. To klucz do sukcesu w większości stomatologicznych procedur. Okluzja złożona jest z trzech czynników: zębów, mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Tradycyjna stomatologia skupia się na zębach, co można nazwać jednowymiarowością. NMD jest określeniem stosowanym na dodatkowy ‘’drugi i trzeci wymiar’’- mięśnie i stawy skroniowo-żuchwowe.


Co to jest TENS?

TENS to przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, może być również określona terminem: ultra niska elektryczna częstotliwość stymulacji mięśni. Jest to urządzenie zasilane bateriami, dostarczające łagodne elektryczne bodźce do mięśni za pośrednictwem nerwów. Impulsy wywołują mimowolne skurcze mięśni twarzy, które kontrolowane są przez nerwy żuchwowe oraz czaszkowe, co prowadzi do relaksacji tych mięśni.

 

Spięte mięśnie mogą będą ciągnąć struktury kostne w pozycje odbiegające od normy. TENS pomaga rozluźnić mięśnie odpowiadające za żucie,  tym samym znaleźć pozycję spoczynkową i stabilną okluzję. TENS można użyć także, aby przynieść ulgę obolałym mięśniom, bez użycia środków farmakologicznych.


Dlaczego ocena funkcji fizjologicznych jest ważna?

Śledzeniu toru ruchu szczęk, elektromiografii oraz rejestracji dźwiękowej stawów pozwala na kompletną analizę systemu narządu żucia. Osobna ocena każdego z tych elementów nie daje pełnego i rzeczywistego obrazu systemu okluzji.


Co to jest śledzenie toru ruchu szczęk?

Korzysta się z niej, by precyzyjnie określić relację między żuchwą a czaszką oraz, aby sprawnie zbadać ruch żuchwy. Odbywa się to dzięki urządzeniu, które wykorzystuje niewielki magnes przymocowany do siekaczów żuchwy. Czujniki ruchu śledzą ruch żuchwy w trzech wymiarach wyczuwając zmianę pola magnetycznego.

 

Dane uzyskane dzięki śledzeniu toru ruchu szczęk mają bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim pozwalają naszemu specjaliście na szybkie zapoznanie się ruchem żuchwy przez rejestrowanie i odtwarzanie śladów pozostawionych przez jej  otwieranie i zamykanie.  Umożliwia to bardzo precyzyjne wykazanie anomalii trudnych do zdiagnozowania. Jednym z przykładów może być nagłe zwolnienie ruchu żuchwy (niewidoczne dla oka) zawiadamiające o klikaniu w stawie.


Co to jest powierzchnia elektromiografii (SEMG)?

SEMG to poznanie stanu mięśni używając powierzchniowych elektrod. SEMG odbiera niewielkie sygnały przechodzące przez skórę, które pochodzą ze wielu włókien całego mięśnia. Dane pobierane są z elektrod, następnie są wzmacniane, wysyłane do komputera i wyświetlane. System pozwala na jednoczesne badanie aż 8 kanałów SEMG.

SEMG jest jedynym sposobem, dzięki któremu lekarz dentysta może dokładnie zmierzyć i zapisać stan i działanie mięśnia. Metoda palpacyjna jest subiektywna i nie daje pełnej dokumentacji. SEMG dostarcza bezcennych informacji, które pomocne są w diagnozie okluzji, umożliwia także zbadanie działania mięśnia – precyzyjny czas i formę wykonywanej czynności dla danej grupy mięśni.


Co gdy cierpię na ból głowy?

Bóle głowy zalicza się głównie do kilku podstawowych typów: zatokowy, rozgałęziony, napięciowy i migrenowy. Możesz ustalić, na który z nich cierpisz kontaktując się ze swoim lekarzem lub lekarzem dentystą. Podczas, gdy bóle głowy są zwykle leczone przez lekarzy, kluczową rolę może grać tu niewłaściwa okluzja.

 

Rodzaje bólów głowy:

  • Zatokowy: Ból okolic kości policzkowych i kości czołowej

  • Rozgałęziony: ból oka i jego okolic

  • Napięciowy: ból objawia się jako opaska, uciskająca głowę

  • Migrenowy: najczęstszymi objawami są ból i nudności, wrażliwość na dźwięki i światło


Bóle głowy, a Twój zgryz

Mięśnie skroniowe oraz żwacze to główne mięśnie, które pełnią ważną funkcję w sposobie ułożenia oraz toru otwierania i zamykania szczęk. Jeśli okluzja jest nieprawidłowa, może prowadzić do anormalnego napięcia tych mięśni, co jest jednym z kilku prawdopodobnych powodów napięciowego bólu głowy.

Jeżeli zgryz jest nieprawidłowy, mięśnie mogą pozostawać w napięciu przez długi czas. Ściągnięty mięsień nie ma opcji na rozluźnienie, co może prowadzić do niedokrwienia. Brak odpowiedniej ilości doprowadzanego tlenu do mięśnia oraz nagromadzenie w nim szkodliwych produktów metabolizmu może powodować ból głowy.


Stomatologiczne leczenie bólów głowy 

Jeśli wszystko wskazuje na to, że Twój zgryz jest głównym źródłem bólu, lekarz dentysta może zalecić prowizoryczną lub tymczasową kurację. To wymaga wykonania szyny. Szyna jest  zazwyczaj wykonana  z tworzywa sztucznego,  noszona  na zębach i  do nich dopasowana  utrzymuje prawidłową pod kątem neuro-mięśniowym pozycję  zgryzu.

Takie  jej ustawienie nie zmienia nic trwale w Twoich zębach czy zgryzie. Szynę tę  nosi się jedynie przez określony okres czasu w celu sprawdzenia czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązuje lub zmniejsza problem.

Po używaniu szyny przez określony czas, zarówno Ty jak i Twój lekarz dentysta będziecie mogli stwierdzić czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązało problem bólu głowy. Jeśli tak, będziesz miał kilka opcji dających możliwości do wyboru sposobu długotrwałego leczenia.

Niektóre z nich mogą wymagać dentystycznego leczenia, aby trwale zmienić Twój zgryz.


Dlaczego należy skontaktować się ze stomatologiem?

Jeśli regularnie cierpisz na bóle głowy, powinieneś skonsultować to ze swoim lekarzem dentystą. Dlaczego ze stomatologiem? Bóle głowy mogą być powodowane przez nieprawidłowy zgryz, więc lekarz dentysta będzie potrafił wyleczyć je bardziej skutecznie niż ktokolwiek inny.

Ból głowy to tylko jeden objaw, który można przypisać do złej okluzji. Inne objawy takie jak ból, trzaskanie w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle twarzy, nadwrażliwość zębów, trudności w przeżuwaniu lub ból szyi mogą być powiązane z Twoją okluzją i wymagają konsultacji ze stomatologiem.


Co to jest bruksizm?

Bruksizm to ogólne pojęcie definiujące dzienną i nocną aktywność parafunkcyjną zębów, na którą składają się zgrzytanie, tarcie, stukanie oraz zaciskanie. Zgrzytanie i tarcie to objawy tej samej parafunkcji, przy czym tej pierwszej towarzyszy często dźwięk.

Wyróżniamy dwie formy: bruksizm dzienny i bruksizm nocny. Niektórzy pacjenci mają skłonność do bruksizmu wynikającego z napięcia nerwowego w ciągu dnia, inni natomiast przejawiają tę aktywność podczas snu. U osób dorosłych możne występować bruksizm dzienny, nocny lub połączenie obu tych form, dzieci „zgrzytają” tylko w nocy.

Bruksizm można określić również jako:

  • zjawisko polegające na niezamierzonej, ciągłej (zaciskanie zębów) lub rytmicznej (zgrzytanie zębami) aktywności ruchowej mięśni żucia,
  • niezamierzone, nieświadome skurcze mięśni żucia, odbiegające od czynności fizjologicznej,
  • zaburzenie zachowania,
  • parasomnie (zaburzenia snu), charakteryzującą się stereotypowymi, rytmicznymi ruchami, którym towarzyszą kontakty zębowe.

 

 

Typowym leczeniem lub wspomaganiem leczenia bruksizmu jest wykonanie przykład szyny okluzyjnej.

Cierpisz na ból w stawach skroniowo-żuchwowych?

Ich leczenie to nasza specjalność. Umów się na konsultacje do szynoterapii!

Dentysta Radom
Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz towarzyszącym im objawach tj. bóle stawów, bóle twarzy, bóle głowy, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zajmujemy się stomatologią w szerokim zakresie: od protetyki (protezy, korony, licówki, odbudowy rekonstrukcyjne), stomatologię estetyczną, leczenie endodontyczne.
Gierach Stomatologia
ul. Żwirki i Wigury 38 lok. 7/8
26-615 Radom

tel. +48 340 40 60 | 697 073 833
e-mail: dent@dent.com.pl
Copyright © 2024